آذربایجان

 

 
  آنا صحیفه سیاست اجتماعی ملی بین الملل تاریخ ادبیات و هنر  
   

تاریخ

   

◄◄    رضا اغنمی

       درتیررس حادثه

     (نقدی بر کتاب "زندگی سیاسی قوام السلطنه" نوشته حمید شوکت)

 

◄◄   زهره وفایی

       مبارز همیشه پیروز ، بابك

 

◄◄   ماشااله رزمی
       افسانه کوروش

 

◄◄   سیدآقا عون اللهی
       پیرامون تاریخ و نام شهر تبریز

 

◄◄   رحيم رئيس ‏نيا  
       قاچاق كرم
       افسانه و تاريخ (بخش 2)

 

◄◄   عليرضا- صرافی
        حركت دانشجويان آذربايجاني در
        دهه‌ي پنجاه
(در فرمت pdf
)
 

◄◄   هژیر پلاسچی
       زندگی دوشادوش مرگ
       روایتی از جنبش چریکی تبریز

 

◄◄   بهروز مطلب زاده 
       7 ثور 1357 یک روز تاریخی

 

 ◄◄  رحیم رئیس نیا
       قاچاق كرم
       افسانه و تاريخ (بخش 1)

 

  ◄◄  رحیم رئیس نیا
        درباره روزنامه حقیقت - ارگان
       اتحادیه عمومی کارگران ایران

 

  ◄◄  آذربایجان
        یادی از دکتر تقی ارانی

 

  ◄◄    سیروس مددی

         نامه رهبران جنبش ملی-

         دموکراتیک آذربایجان

         به رهبران اتحاد شوروی

         (یک سند نو یافته)

 

  ◄◄  م. ع. حسینی

         ملانصرالدین ژورنالی نین
        100 ایللیگی مناسبتی ایله

 

  ◄◄  رحیم رئیس نیا

        نقش تبریز در مقابل قشون‎های

       عثمانی در جنگ جهانی اول

 

  ◄◄  سیروس مددی

        یک سند ارزشمند تاریخی
 

  ◄◄  مجلس خبرگان

        صورت مشروح مذاكرات مجلس

        بررسی نهایی قانون اساسی

        جمهوری اسلامی ایران

 

سیروس مددی

 نامه رهبران جنبش ملی-دموکراتیک آذربایجان
 به رهبران اتحاد شوروی
(یک سند نو یافته)

   سندی که فاکسیمیله، متن و ترجمه فارسی آنرا برای نخستین بار منتشر می کنیم، پیام رهبران حکومت ملی دموکراتیک آذربایجان (17 آذر 1325) به رهبری اتحاد شوروی است. این پیام  که چند روز پیش از اشغال آذربایجان توسط ارتش  شاهنشاهی، اوباشان و تفنگداران ملاکین  نوشته شده، از نظر بیان برخی حقایق تاریخی پیرامون نهضت دموکراتیک آذربایجان دارای اهمیتی بی بدیل است.

رضا اغنمی

درتیررس حادثه

 (نقدی بر کتاب "زندگی سیاسی قوام السلطنه" نوشته حمید شوکت)

وام سیاستمداری بودکه به دروغ و حیله گریهاش میبالید. بین مردم بدنام بود. اساسا برای مردم اهمیتی قائل نبود. خلاف مصدق که خوشنام و صادق و پاک و منزه بود. قدرت خود را ملهم از مردم میدانست وعمیقا به مردم ایمان داشت. نجابت ذاتی او اجازه نمیداد دروغ بگوید، فکر و اندیشۀ خود رابه خدعه و نیرنگ بیالاید. قوام خلاف اواز صداقت و پاکی و راسنتگوئی بی بهره بود. بلند پروازی که در راه رسیدن به هدف ازهمه چیزمیگذشت.

زهره وفایی

 مبارز همیشه پیروز ، بابك

بابك در زمان دستگیری نیز پیروز است . چراكه با خدعه گرفتار میشود نه با جنگ مردانه و عادلانه . سهل بن سنباط یكی از خائنان به نام تاریخ ، بابك را در مغاره ای تاریك به دست افشین می سپارد . گویی از نگریستن بر چهره وی نیز وحشت دارد . اما بابك همچنان پیروز است . التماس نمی كند . وعده و وعید نمی دهد . شرط نمی پذیرد . همانند بیست و سه سال پیش سر افراز و با اراده است . هنوز هم در خود توان مبارزه را می بیند . دست و پایش را می بندند تا ظلم خلیفه جلوه عینی یابد . خلیفه به نمایش قدرت می اندیشد و بابك با تمام توان به شكستن این قدرت نمایشی جهد دارد . بابك در كاخ خلیفه هم پیروز است.

 

ماشااله رزمی

افسانه کوروش

سرلوحه کوروش شهرت کورش در تاریخ مدیون نوشته‌های هرودوت و بعد از آن گزنفون است. گزنفون فیلسوف و مدرس بوده، او مخالف دموکراسی بوده و در عین حال اولیگارشی را نیز ایده‌آل نمی‌دانسته. گزنفون در جستجوی یافتن مدل و شخصیتی برای حاکم ایده‌آل، کتابی می‌نویسد که مورخین این کتاب را بیشتر یک رمان تخیلی می‌دانند. نام کتاب سیرویدی امی‌باشد و شخصیت اصلی آن سیروس نام دارد. اشتباه اینجاست که بعضی‌ها این شخصیت خیالی را بجای کورش تاریخی می‌گیرند.  فرمت pdf

سیدآقا عون اللهی
ترجمه: پرویز زارع شاهمرسی

پیرامون تاریخ و نام شهر تبریز*

ارک- تبریززمان پیدایش و موقعیت اولیه‎ی تبریز تاکنون مشخص نشده است. در منابع علمی و تاریخی به نظرات متفاوتی پیرامون این مسئله برخورد می‎کنیم. صرف نظر از این که بسیاری از منابع سده‎های میانه، بنای تبریز را مربوط به زبیده خاتون همسر هارون الرشید دانسته‎اند، مسئله‎ی پیدایش آن همواره محل بحث بوده است.

رحيم رئيس ‏نيا  

قاچاق كرم
افسانه و تاريخ
(بخش 2)

قاچاق کرم، رحیم رئیس نیا - روی جلدداستان قاچاق كرم گرد دو شخصيت اصلى، يعنى قاچاق كرم و اسرافيل آقا دور مى‏زند. اين دو، به‏طورى كه در خاطرات كرم نيز مندرج است، از كودكى با هم دوست بوده‏اند و اين دوستى سرانجام به دشمنى پايدارى بدل شده است. هر دو دشمن به صفات دلاورى و جوانمردى آراسته هستند و ضمن دشمنى علاقه‏اى نهانى به يكديگر دارند. چنان‏كه وقتى كرم در ايران به حضور ناصرالدين شاه مى‏رسد، به او مى‏گويد كه از دست اسرافيل آقا فرارى است و اسرافيل آقا در تفليس، به شاه كه گفته بود  حقا كه كرم راست مى‏گفت، تو آدم دلاور و متهورى هستى كه كرم از دستت فرارى شده و به ما پناه آورده است پاسخ مى‏دهد: پادشاها، كرم دلاورتر و متهورتر از من است. درست است كه او از دست من فرارى شده، اما علت فرار او يك چيز ديگر است. حقيقت اين است كه پشت گرمى من به پادشاه روس است، در حالى كه كرم از دست پادشاه روس فرار كرده و به اعليحضرت پناهنده شده است. استدعا مى‏كنم كه او را در پناه خود نگهداريد. كرم مرد بى‏مانندى است.

عليرضا- صرافی

حركت دانشجويان آذربايجاني در دهه‌ي پنجاه
در فرمت pdf

اغلب فعاليت دانشجويان در سالهاي قبل از انقلاب، فرهنگي و هنري بود، اما انقلاب شرايطي پيش آورد که اين حرکت توانست ماهيت سياسي خود را نيز آشکار کند. عملا شرايط مناسب از فرداي 22 بهمن 1357 شروع شد اما اين وضعيت ناپايدار نيز چند ماهي بيشتر دوام نياورد و به تدريج گروههاي فشار اينجا و آنجا راه افتادند و روزبه روز دامنه مزاحمت‌هايشان را افزايش دادند و نهايتا با برچيده شدن دفاتر نيروهاي سياسي و بسته شدن دانشگاهها و دستگيري و اعدامهاي فله‌اي هوادارانشان، شرايط بسيار خفقان‌آوري به جامعه‌مان تحميل شد.   

 هژیر پلاسچی

 زندگی دوشادوش مرگ
روایتی از جنبش چریکی حلقه تبریز

در چنین شرایطی به نظر می رسد محفل های مختلفی از جوانان با تحلیل این شکست ها به دنبال راه نوینی برای پیشبرد مبارزه عالت خواهانه و آزادی طلبانه می گردند. عده ای از مبارزان مذهبی که از حضور در جلسات بی سرانجام نهضت آزادی ایران خسته شده اند و نیز کشتار مردم بعد از وقایع 15 خرداد 1342 آنان را تحت تأثیر قرار داده و اوج ددمنشی رژیم را لمس کرده اند، محفل های مطالعاتی خود را شکل می دهند تا بعدها در قالب سازمان مجاهدین خلق ایران وارد عرصه پیکار شوند.

بهروز مطلب زاده 

7 ثور 1357 یک روز تاریخی

پیروزی و شکست قیام افسران شرافتمند وترقی خواه  نیروهای مسلح ارتش به رهبری حزب دمکراتیک افغانستان درزمانی روی داد که جهان سرمایه داری و در راس آن امپریالیسم آمریکا به دلائل معین تاریخی و سیاسی کفه ترازوی جنگ سرد را به نفع خود سنگین تر کرده بود. در واقع مردم رنج دیده افغانستان قربانی بلافصل، در بزنگاه پیروزی امپریالسم در جنگ سرد بر دشمن دیرین خود اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود که باید به مسلخ فرستاده می شد.

رحیم رئیس نیا

قاچاق كرم
 
افسانه و تاريخ
(بخش 1)

قاچاق کرم، رحیم رئیس نیا - روی جلد   فرارى شدن و به كوه زدن يكى از شيوه ‏هاى مبارزه با نظام‏هاى استبدادى بوده است. تاريخ سراسر دنيا و از آن‏جمله ايران و سرزمين‏هاى همسايه‏ اش چون قفقاز و عثمانى از حوادث مربوط به ياغيانِ به تنگ آمده از ستم و زورگويى مأموران و خان‏ها آكنده است. بعضى از اين به كوه‏ زدگان در پرتو دلاورى خود در ذهن توده‏ هاى ستمديده تبديل به قهرمانان مردم ‏خواه شده، ترانه ‏ها و داستان‏ها درباره‏ اشان ساخته شده و گاهى هم همين ساخته‏ ها دست‏مايه آفرينش رمان‏هايى چون كليدر دولت‏ آبادى، اينجه ممد و افه‏ چاقرجايى ياشاركمال، آينالى و شاهين قفقاز سليمان رحيموف، برپشت بُزآت جلال بر گشاد و بالاخره رمان چهارصد صفحه‏ اى قاچاق كرم فرمان عيوضلى(1) ، كه به دست يكى از بازماندگان كرم - نوه خواهر وى - نوشته و در سال 1987 با تيراژ 80 هزار نسخه در باكو منتشر شده است. پيش از اين آثار نويسندگانى چون آ. پورتسلادزه و ب. مْچِدليشويلى گرجى، آكوپ ماكاشيان ارمنى، دنيس كوزلوفسكى و و. كازاكوفسكى روس، نجف بيك وزيروف آذربايجانى نيز هر يك آثارى درباره ماجراهاى زندگى كرم پديد آورده‏اند.

 

رحیم رئیس نیا

 

رحیم رئیس نیادرباره روزنامه حقیقت - ارگان اتحادیه عمومی کارگران ایران

دوره پنج ماهه انتشار حقيقت مقارن بوده است با پيشروى تدريجى رضاخان به سوى قدرت. در زمان شروع انتشار روزنامه حقيقت تنها ده ماه از كودتاى 1299 مى‏گذشت و در تمام دوره پنج ماهه انتشار روزنامه، حكومت نظامى در تهران و چند شهر ديگر برقرار بود. ماشين دولتى به سرعت شكل مى‏گرفت تا جنبش‏هاى جارى را سركوب نمايد.

آذربایجان

یادی از دکتر تقی ارانیدکتر تقی ارانی

 

"آن قانونی مقدس است که حافظ منافع توده ها باشد"
"از دفاعیات دکتر ارانی در دادگاه پنجاه وسه نفر"

    چهاردهم بهمن ماه هر سال یاد آور خاموشی انسان بزرگی است که نام جاودانش مشعل فروزان راه آنانی است که به حقیقت و عدالت عشق می ورزند و در راه آزادی و سربلندی انسانها می رزمند.

م. ع. حسینی

 ملانصرالدین ژورنالی نین
 100 ایللیگی مناسبتی ایله

    بؤیوک آذربایجان متفکری میرزه فتحعلی آخوندزاده دن سونرا گؤرکملی ادیب و دراماتورق جلیل محمدقلی زاده مسلمان شرقینده مترقی اجتماعی فکرین انکشافیندا مهم رول اوینامیشدیر. او 1905- نجی روس انقلابی نتیجه سینده یارانان نسبی آزادلیق شرایطیندن در حال استفاده ائده رک، مسلمانلارین اویانیشی ایچون ساتیریک بیر ژورنالین نشرینی قارشیسینا مقصد قویدی...

 

رحیم رئیس نیارحیم رئیس نیا

نقش تبریز 
در مقابل قشون‎های عثمانی در جنگ جهانی اول

 در آغاز جنگ جهانی اول بیش از 5 سال از اشغال تبریز به دست سربازان روسی میگذشت. با ورود قشون روس در اواخر آوریل 1909 (اردیبهشت 1288) به تبریز، بر مقاومت قهرمانانه مشروطه‎خواهان شهر عملا نقطه پایان نهاده شد.

 

سیروس مددی

 

یک سند ارزشمند تاریخی
پیام اتحادیه کارگران ایران
به کارگران آذربایجان بمناسبت اول ماه مه ده اردیبهشت 1310

 

پیام اتحادیه کارگران ایران خطاب به کارگران آذربایجان که شعار رنجبران روی زمین متحد شوید! را بر پیشانی دارد پس از تبریک اول ماه مه به کارگران آذربایجان، به فلاکت زحمتکشان ایران، غارتگری‌های ملاکان و در راس آنها پهلوی، خفقان سیاسی و... اشاره می‌کند و کارگران را به سوی اتحادیه صنفی و مبارزه با جلادان صنف کارگر فرا می‌خواند.

 

 

صورت مشروح مذاكرات مجلس بررسی نهایی
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

جلسة بیست و دوم
بیست و
هشتم شهریور ماه 1358 هجری شمسی

جلسه ساعت شانزده روز 28 شهریور ماه 1358 هجری شمسی برابر با بیست و هفتم شوال المكرم 1399 هجری قمری به ریاست آقای دكتر سید محمد حسینی بهشتی (نایب رئیس) تشكیل شد.

5- طرح و تصویب اصل 21 (اصل
پانزدهم)

 
 

 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.