آذربایجان

 

 
  آنا صحیفه ►►► سیاست ملی بین الملل تاریخ ادبیات و هنر  
     

ساسان نیک رفتار خیابانی

سهم اصفهان بیشتر از سهم سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل

آیا حق ما اینست؟

در سفر به اصفهان 3000 میلیارد تسهیلات زود بازده اختصاص یافت و برای سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل کمتر از 2500 میلیارد تومان

هفته گذشته ناصر نصیری، نماینده گرمی در مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خودگفت: بیشترین مانور برای اجرای عدالت مربوط به سفرهای استانی است که فلسفه آن رفع محرومیت اعلام شده بود، اما بنده مثالی می زنم تا قضاوت شود. در سفر به اصفهان 3000 میلیارد تومان تسهیلات زودبازده اختصاص یافت و برای سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل کمتر از 2500 میلیارد تومان. بنده مطمئنم این کار مغرضانه نبوده و این تصمیمات براساس احساسات بوده است و نه از روی برنامه.

در مقابل موسوی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در واکنش به نطق پیش از دستور نماینده گرمی گفت: احتصاص سه هزار میلیارد تومان به استان اصفهان در برابر اختصاص تنها دو هزار میلیارد تومان به سه استان دیگر به خاطر مقتضای نیازهای بودجه ای استانها بوده است و به خاطر احساسات آنی نبوده است.

به راستی دولت عدالت محور و مهرورز را چه شده است که تصمیمی اینچنینی اتخاذ کرده و به دفاع از عملکرد و تقسیم بودجه عجیب خود برخاسته است!

اگر مساحت سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل را با استان اصفهان مقایسه کنیم خواهیم دید که مساحت این سه استان بزرگتر از استان اصفهان است اگر ملاک را جمعیت قرار دهیم، باز هم آمار ها از نسبت بسیار بالای این سه استان نسبت به استان اصفهان سخن می گویند. اگر ملاک را بر توسعه طلبی و رفع محرومیت بگذاریم، باز هم خواهیم دید که محرومیت های موجود در اقصی نقاط این این سه استان بسیار بیشتر از استان نامبرده است. اگر موقعیت استراتژیک و اهمیت مسائل امنیتی و هم مرزی با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ترکیه و ایالت خودمختار نخجوان را در نظر گیریم و نقش حیاتی این سه استان را در مناسبات بین المللی، تولید ناخالص کشور، برخورداری از منابع طبیعی و معدنی و... را معیار نظر خویش قرار دهیم باز هم به اهمیت این منطقه و نیاز به اختصاص بودجه و توجه بیشتر را مشاهده خواهیم کرد.

به واقع کدام عقل سلیم و کدام ناظر بی طرف و عادل در تخصیص تسهیلات زودبازده به صورت فوق موافق خواهد بود؟ کدام مقتضای نیازهای بودجه ای باعث چنین تقسیم بندی بودجه در خصوص تسهیلات زود بازده شده است!؟

به هر حال انتظار مردم ایران و بخصوص خطه آذزبایجان از دولت نهم اینست که فاصله به میان آمده در سال های اخیر را رفع نماید و ما شاهد تخصیص فرصت ها و امکانات به طور عادلانه در تمام ایران باشیم؛ به امید آن روز.

نسخه قابل چاپ

     
   

   
 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.