آذربایجان

 

 
  آنا صحیفه سیاست اجتماعی ملی بین الملل تاریخ ادبیات و هنر  
   

اجتماعی

   

  ◄◄    حکایت تلخ کوره پزخانه

 

  ◄◄  سیدعظیم تبریزی

مروری مختصر بر وضعیت كارگری در آذربایجان

 

  ◄◄   چئوره فاجعه سی اؤز وئریر:   ارومو گولو قورویور!

 

 ◄◄  نقاشی با تار و پود 
      
مدیا مصور

 

  ◄◄  ساسان نیک رفتار خیابانی
       سهم اصفهان بیشتر از سهم سه
      استان آذربایجان شرقی، آذربایجان
       غربی و اردبیل آیا حق ما
       اینست؟

 

  ◄◄  400 هزار نفر حاشیه نشین
        در تبریز

 

  ◄◄  کریم دلاویز
        نهضت مغازه سازی در تبریز
      
7 نفره بیر توکان

 

  ◄◄  یونس شاملی

جنجال درباره فیلم"300"

 

  ◄◄  عبدالرشید قره باغی

        از قره داغی ها بیش از آنکه

           بیاموزانم، آموخته ام

 

  ◄◄  محمدعلي حسيني

       رشديه و ((وطن ديلي))
       (بؤيوك پداقوقون 150 ايلليگي
       مناسبتيله)
 

حکایت تلخ کوره پزخانه

در جنوب غربی تهران،۵ کیلومتری جاده خاوران(خروجی تهران به سمت مشهد) در سمت راست یک فرعی دیده می شود که به سمت اشرف آباد می رود. در حاشیه روستای اشرف آباد محوطه وسیعی است که تا چشم کار می کند، کوره پز خانه دیده می شود. در این کوره پز خانه ها ایرانیها و اکثرا افغانیها مشغول به کار هستند.

 

سیدعظیم تبریزی

مروری مختصر بر وضعیت كارگری در آذربایجان

جهت بررسی وضعیت موجود كارگران در آذربایجان ، باید كنكاشی هر چند كوتاه در گذشته جنبش كارگری و چگونگی شكل‌گیری بنیادین آن بپردازم. با ظهوراولین نشانه‌های نظام سرمایه‌داری در كشورمان كه تقریباً با اواخر دوران حكومت قاجاریه هم‌زمان است. اولین نطفه‌های اجتماعات كارگری در گوشه و كنار شهرها شروع به رشد و تكثیر نمود. به علت سابقه طولانی عمر نظام فئودالی ایران(بیش از 2000سال) ارزیابی شكل‌بندی اجتماعی و جایگاه كارگران و شكل مبارزاتی آن‌ها در فرم خاصی از نگرش‌های منطقه‌یی جای می‌گیرد كه در ادامه به چگونگی آن می‌پردازم

 

 

چئوره فاجعه سی اؤز وئریر: ارومو گولو قورویور!

اورميه گولونون بالاجالاشماسی دوزون گئت- گئده ياييلماسينا، چئوره ده کی بينالار، تيکينتی لر، کندلر و اکين يئرلرينی تهديد ائدير. کلانتری دئيير کی، اورمو گولونون سويو 6 متر آزاليب و غربی آذربايجاندا 120 مين کيلومتر بويوکلويونده دوزلاق چولو ياراديب.

 

 

نقاشی با تار و پود 
مدیا مصور

در طی تاریخ، با وجود فراز و فرودهای بسیاری که بر فرش ایران گذشته استادان مجرب بافنده‌ فرش بودند که این هنر را زنده  نگاه داشتند. یکی از این بافندگان مجرب و زبردست معاصر سیدابوالفتح رسام عرب زاده بود.

سیدابوالفتح رسام عرب زاده در سال ۱۲۹۳ خورشیدی در شهر تبریز و در خانواده ای هنرمند چشم به جهان گشود. پدرش که یکی از شاگردان کمال الملک بود از کودکی وی را تشویق به یادگیری یکی از هنرهای تجسمی کرد.

او سرانجام در ۱۴ سالگی آموختن هنر بافت قالی را آغاز کرد و رفته رفته با گذر ایام و کسب مهارت های لازم دست به ابداعاتی در این زمینه زد.

ساسان نیک رفتار خیابانی

سهم اصفهان بیشتر از سهم سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل آیا حق ما اینست؟

در سفر به اصفهان 3000 میلیارد تسهیلات زود بازده اختصاص یافت و برای سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل کمتر از 2500 میلیارد تومان.

به واقع کدام عقل سلیم و کدام ناظر بی طرف و عادل در تخصیص تسهیلات زودبازده به صورت فوق موافق خواهد بود؟ کدام مقتضای نیازهای بودجه ای باعث چنین تقسیم بندی بودجه در خصوص تسهیلات زود بازده شده است!؟

400 هزار نفر حاشیه نشین در تبریز

شهردار تبریز گفت:  400 هزار نفر از جمعیت شهری تبریز در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند.

کریم دلاویز

نهضت مغازه سازی در تبریز
7 نفره بیر توکان

ساخت و سازهای حاشیه مسجد کبود و چهارراه منصور نیز خسارت جبران ناپذیری به بافت قدیمی و آثار باستانی و فرهنگی شهر وارد ساخته و عملاً بغیر از افزودن بازار بی رونق دیگر به انبوه بازارهای این شهر، عایدی برای شهروندان نداشته است. با چنین رشد مغازه سازی شاید در آینده نه چندان دوربرای هر شهروند تبریز یک باب مغازه داشته باشیم. بهرحال تبریز شهر اولین هاست در این مورد نیز چرا نباشد؟

 

یونس شاملی

جنجال درباره فیلم"300"

جالب ترین بخش ماجرای واکنش نسبت به فیلم "300" سکانداری مسئولین رژیم جمهوری اسلامی از معاون رئیس جمهوری، نمایندگی ایران در سازمان ملل، بعضی از سفارتخانه های جمهوری اسلامی گرفته تا سایت بازتاب، روزمانه همشهری و در مخالفت با نمایش این فیلم است. مخالفت و واکنشی که قند در دل به اصطلاح ایران دوستان ناب!! آب می کند و جمهوری اسلامی را با افراطیون فارس ایران هم رای و هم قدم  می کند! هدفی که جمهوری اسلامی از چندی پیش آشکارا در این جهت گام برمیدارد.

عبدالرشید قره باغیحبیب فرشباف

از قره داغی ها بیش از آنکه بیاموزانم، آموخته ام

گفت و گو با حبیب فرشباف
معلم نام آشنای روستاهای آذربایجان و شاعر ترک زبان

از همان موقعی که یادم می آید، از دوران ابتدایی، وقتی می پرسیدند می خواهی چه کاره شوی، می گفتم: معلم. بعدها هم با چند نفر از هم دوره ای ها و تحت تأثیر برخی معلمانمان تصمیم گرفتیم که بمانیم.
 آن موقع امکاناتی هم نبود و در دهاتی که پاییز به آنجا می رفتیم، تا بهار ماندگار می شدیم. چون راه ها بسته می شدند و نمی توانستیم برگردیم.
یادم هست همان ایام به عنوان سپاهی نمونه انتخاب شدم و برای مراسم تاجگذاری دعوت شدم که نرفتم و به جای من نفر دوم را فرستادند. آن موقع، کسانی که در این جشن شرکت می کردند، بدون کنکور به دانشکاه سپاه دانش معرفی می شدند تا لیسانس بگیرند...

 

 

محمدعلي حسيني

رشديه و ((وطن ديلي))
       (بؤيوك پداقوقون 150 ايلليگي
       مناسبتيله)

 

اؤزخلقينين انتباهي وترقيسي اوچون هرشئيدن اول، اونون معارف لنديريلمه سيني دوشونن ميرزه- حسن رشديه، بير ينيلمز قهرمان كيمي مرتجع قارا گروچيلارين تهليكه لي وامانسيز مانعلرينه سينه گره رك، عمر بويي اؤز مقدس ملي آمالي اوغروندا مبارزه آپارميش ونهايت دؤرون درين قارانليقلاريندا ايراندا يئني معارف چراغيني يانديرماق شرفينه نايل اولموشدور...

 
 

 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.