آذربایجان

 

 
  آنا صحیفه ►►► سیاست اجتماعی ملی تاریخ ادبیات و هنر  
 

بهروز مطلب زاده

یلتسین مرد !

یلسین به گزارش خبرگزاری نووستی ، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین طی صدور یک بیانیه رسمی، خبر مرگ بوریس یلتسین را تائید کرد. براسا س مندرجات این بیانیه، یلتسین اولین رئیس جمهور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، صبح روز دو شنبه 23 آپریل 2007 بر اثر ایست قلبی  برای همیشه چشمانش را بست.

بوریس یلتسین، بی پرنسیپ ترین و ضعیف ترین عضو رهبری حزب و دولت شوروی بود که درزمان فرمانروائی میخائیل گارباچف ودورانی که به "گلاسنوست " و" پریسترویکا " معروف شده بود،توجه  محافل قدرتمند جهان سرمایه داری را به خود جلب کرد و توانست با حمایت بی دریغ آنان تا مقام اولین رئیس جمهور پس از فرو پاشی اتحاد شوری نیز برسد. درسالهای پایانی حکومت شوروی و در کشاکش میان هواداران نظام سابق وآن جریان قدرتمندی که با یاری گرفتن از عوامل عینی و خطا های غیر قابل بخشش  حزب و دستگاه دولتی اتحاد شوروی کمر به نابودی  قطعی اتحاد شوروی بسته بود، جدا از مشاوران برجسته ای که ایالات متحده آمریکا برای هدایت یلتسین و اطرافیانش در کنار او کاشته بود، آقای " کوهلر" رئیس جمهورفعلی جمهوری فدرال آلمان نیزبه عنوان نماینده تام الاختیار بانکداران آلمان نقش مشاور اقتصادی او را به عهده داشت. اینکه بلافاصله پس از پخش خبر مرگ یلتسین، هلموت کوهل صدراعظم سابق آلمان با ستایش از نقش تاریخی یلتسین در خدمت به دموکراسی، او را از بزگترین مردان عصر حاضر می شمارد، حاکی از همین مسئله است.

بوریس یلتسین در اول فوریه 1931 در ناحیه سوردلوفسک به دنیا آمد. 60 ساله بود که در خیابانهای شهرمسکو سوار بر تانکی شد که می رفت تا نقطه پایانی برجنگ سرد میان دو ابر قدرت بگذارد تا هیولای جهان تک قطبی به جا مانده از این نبرد ، بتواند صدای قهقهه پیروزمند ش را در ویرانه های عراق، فغانستان، فلسطین، لبنان و . . . به صدا در بیاورد.

ا و بر فراز همین تانک فرمان به توپ بستن مجلس را صادر کرد وچندی پس آن نیزبا دهانی به کف نشسته ازشادی، با اعلام انحلال اتحاد جماهیر شوروی، شمع تولد سیاست " جهانی شدن " سرمایه را فوت کرد. او در گورستان به جا مانده از حکومت شوروی، سالهائی را در مقام اولین رئیس جمهور فدراسیون روسیه به کار پرداخت تا اگر آتش جنگ وبی خانمانی را برای مردم چچن هدیه می برد، ناامنی، جنایت، گرسنگی ، فقر و بیکاری و خلاصه کلام حکومت مافیای جهانی را درسرتاسر روسیه مستقر سازد.

 و سرانجام، بوریس یلتسین در سن 76 سالگی برای همیشه چشمانش را بست بی آن که  بتواند آخرین جرعه های ودکایش را سر بکشد وبا دلقک بازی دیگری سوژه نوئی برای مطبوعات جهان درست کند. 

آری تاریخ هیچ کس و هیچ چیز را فراموش نخواهد کرد. نه قهرمانان فراموش می شوند ونه خائنین.

نسخه قابل چاپ

 
 

 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.