آذربایجان

 

 
  آنا صحیفه ►►► سیاست اجتماعی ملی تاریخ ادبیات و هنر  
 

احد  واحدی

خیزش نوین آمریکای لاتین و موج جدید گرایش به چپ

    هنگام به قدرت رسیدن جرج بوش پسر در روزهای پایانی قرن بیستم وآغاز قرن بیست و یکم،  نیروهای چپ گرا و هواداران سوسیالیزم در آمریکای لاتین و جزایر کارائیب، در شرایط بسیاردشوار و بحرانی به سر میبردند. در آن زمان در قاره آمریکا، اکثر کشورها، بجز کوبا (که از اول هم حسابش از دیگر کشورهای منطقه جدا بود.) و تا حدودی کشورهای شیلی و ونزوئلا که توسط نیروهای سوسیال دموکرات اداره میشدند، طرفداران سیاست نئو لیبرال درهماهنگی کامل با ایالات متحده آمریکا، اداره امور کشورهای آمریکای لاتین وحوزه کارائیب را در دست داشتند.

   اکنون که نزدیک به یک دهه از آن زمان گذشته است  و ما در آغاز سال 2007 میلادی قرار داریم، آن شرایط دگرگون گشته است. امروز تعداد کشورهائی که با فاصله گرفتن از سیاست نئولیبرالیسم و گرایش به چپ، توسط نیروهای چپگرا و طرفداران اصلاحات سوسیالیستی اداره می شوند بالغ بر 11 کشورند. کوبا، ونزوئلا، بولیوی، نیکاراگوئه، برزیل، اروگوئه، پاناما، کاستاریکا، اکوادور، آرژانتین و شیلی.

   مسبب اصلی، شرایط دشوار و بحرانی ای که در آن زمان کشورهای آمریکای لاتین را در خود فرو برده بود،آشفته بازاری بود که توسط سیاستمداران طرفدار نئولیبرالسم (که آنها خود نیز سیاستهای اقتصادی و اجتماعی ایالات متحده آمریکا را پیش می بردند)، ایجاد شده بود. امروزه در آمریکای لاتین 220 میلیون انسان زیر خط فقر زندگی می کنند.( از هر 5 نفر ساکن آمریکای لاتین یک نفر. یعنی 20 درصد ساکنین کشورهای آمریکای لاتین) . در قاره آمریکا 53 میلیون گرسنه و بی سر پناه وجود دارد که میلیونها تن از آنها نیز بی سوادند واز خواندن و نوشتن  محرومند .

   سبب این امر چیست؟ باعث و بانی فلاکت و بی خانمانی این میلیونها انسان چسیت  و کیست؟.

 هوگو چاوز رئیس جمهور منتخب ونزوئلا، در نطق اختتامیه خود در مرکز   WORLD SOZIALFORUM  که در 30 ژانویه 2005  در شهر " پورتو آلگره" برزیل  ایراد کرد در یک سخنرانی  شورانگیز از جمله چنین گفت:

 " ...  بهداشت خصوصی شده است. اما کسی حق ندارد بهداشت را امری خصوصی تلقی کند؛ بهداشت حق بنیادین انسان است. آموزش، آب، برق، خدمات عمومی را  نمی شود به سرمایه داری هدیه کرد.... این وحشت انگیز است، که سرمایه داری وحشت انگیز است. من هر روز بیش از پیش به این یقین میرسم که  بدون هیچ  شک و شبهه ای باید به سرمایه داری پایان بدهیم ... ".

برای  تغییر این وضع و مقابله با )  FTAA    - Free Trade Area of the Americas منطقه تجارت آزاد آمریکا) وهمچنین برای پیشبرد سیاست نزدیکی به کوبا، که ونزوئلا مبتکر آن بود، هم اکنون یک پروژه  اتحاد و همکاری تحت عنوان : پروژه ALBA ( Bolivarian Alternative for Latin America and the Caribbean ـ آلترناتیو بولیواریست برای آمریکای لاتین و کارائیب). در حال شکل گیری است.

هدف عمده و اصلی "ALBA."  مقاومت در برابر تهدید های ایالات متحده  آمریکا، مبارزه برای از میان بردن فقر، گسترش آموزش وفرهنگ ، مبارزه با بیسوادی ، مبارزه  برای حل مشکلات مردم از قبیل مسکن، تغذیه و بهداشت در جوامع آمریکای لاتین می باشد. این پروژه  با گذشت زمان، بیش از پیش در میان مردم آمریکای لاتین و کارائیب جذابیت بیشتری می یابد. پروژه "ALBA" درجهت ایجاد و تکوین پایه های همکاری و همبستگی بین کشور های منطقه آمریکای لاتین بسیار مهم وپر اهمیت تلقی می شود.

ماه گذشته درکشور بولیوی ، دومین مجمع کشورهای آمریکای جنوبی با نام اختصاری(CSN) برگزار شد. کشورهای شرکت کننده در"CSN"عبارنتد از: آرژانتین، بولیوی، برزیل، اکوادور، ، ونزوئلا، پاراگوئه، پرو، سورینام، شیلی، اروگوئه و کلمبیا. در ضمن، کشورهای مکزیک و پاناما بعنوان ناظر در آن شرکت کردند. دربحث ومذاکرات این مجمع به مسائلی چون " دفاع " و " میلیتاریسم " اهمیت ویژه ای داده شد. شرکت کنندگان دراین مجمع درباره برچیدن پایگاه های نظامی خارجی در کشورشان به بحث وتبادل نظر پرداختند وقرار برگذاری یک کنفرانس بین المللی در اکوادور  در سال 2007را به تصویب رساندند.

روز دوشنبه 15 ژانویه 2007، رافائل کورآ رئیس جمهور جدید اکوادور، که با 57 درصد رای مردم این کشور به ریاست جمهوری انتخاب شده است، در سخنرانی خود برای هزاران تن ازمردم سرخ پوست اکوادور، تاکید کرد که:

 "  شب تلخ نئولیبرالیسم به پایان رسید !!".

دیر زمانی، کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب، حیات خلوت ایالات متحده آمریکا محسوب می شدند. ولی اکنون ورق برگشته است. سیاست های غیر مسئولانه و نابخردانه جرج بوش، درهیئت هارترین و تشنج طلب ترین نماینده امپریالیسم  نتیجه معکوس به بار آورده است. مردم آمریکای لاتین از ایالات متحده و هم پیمانانشان در غرب ناامید شده و از آنها فاصله می گیرند. آنها می خواهند آینده خود را، خود رقم زنند. گسترش موج گرایش به چپ درکنار گوش ینگه دنیای لجام گسیخته مصداق این امراست!.

20 ژانویه 2007

نسخه قابل چاپ

 
 

 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.