آذربایجان

 

 
  آنا صحیفه ►►► سیاست اجتماعی ملی تاریخ ادبیات و هنر  
 

تظاهرات بین المللی بر علیه روند جهانی سازی

دویچه وله: دیروز (۲ ژوئن) تظاهرات ضد گروه ۸ به خشونت انجامید. برنامه‌ریزی این تظاهرات از ۱۸ ماه پیش آغاز شد. گروه‌های برگزار‌کننده از طیف‌های مختلف سیاسی با کمک پلیس، برای جلوگیری از بروز خشونت طرح‌های مختلفی تهیه دیده بودند.

"تظاهرات بین‌المللی" مخالفان روند جهانی شدن در شهر روستوک (Rostock) آلمان برگزار شد.

به گزارش برگزارکنندگان نزدیک به ۸۰۰۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کردند. پلیس تعداد شرکت‌کنندگان را ۳۰۰۰۰ نفر اعلام کرده است.

معترضین که از شهرهای مختلف اروپا آمده بودند، در دو مسیر به مرکز شهر روستوک رسیدند. بسیاری از آنها با خود پلاکات، بادکنک و عروسک‌هایی حمل می‌کردند که بر آنها شعارهای گوناگونی علیه جنگ و گرسنگی در "جهان سوم" نوشته شده بود.

تظاهرات در ابتدا آرام برگزار شد، اما تعداد اندکی از تظاهرکنندگان که نقاب به چهره داشتند، در مرکز شهر با سنگ و مواد آتش‌زا به پلیس حمله بردند. پس از واکنش پلیس و حمله به صفوف تظاهرات، تعداد بیشتری از تظاهرکنندگان با پلیس درگیر شدند، شیشه‌ی مغازه‌ها را شکستند و تعداد زیادی خودرو را به آتش کشیدند.
امروز (۳ ژوئن) برگزارکنندگان در یک کنفرانس رسانه‌ای شرکت کردند. آنها، ضمن ابراز رضایت از تظاهرات دیروز، مدعی شدند که توانسته‌اند درگیری نیروهای افراطی با پلیس را در حد وسیعی کنترل نمایند و مانع اتفاقات فاجعه‌بار شوند.

تعداد زخمی‌ها و دستگیرشدگان

به گزارش پلیس ۴۳۰ تن از مأموران نیروی انتظامی، که اکثر آنها وابسته به یگان ضدشورش بودند، زخمی شدند. حال تعدادی از آنان وخیم گزارش شده است.
از تعداد زخمی‌های معترضین گزارش دقیقی منتشر نشده است. به گزارش "ان. د. ار." ۶۰ نفر برای مداوای جراحات خود به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.
به گزارش "اینفو رادیو"ی برلین (
Info Radio) نزدیک به ۱۰۰۰ نفر زخمی شده‌اند.
در گزارش "ان د ار" (
NDR) آمده است که پلیس در طول روز ۱۲۵ نفر را دستگیر کرده است که اکثر آنان پس از چند ساعت آزاد شده‌اند.
برگزارکنندگان معتقدند که اگر پلیس دخالت نمی‌کرد، وسعت خشونت در این حد نمی‌بود.
گزارش‌ پلیس اما حاکی از آن است که گروه‌های آنارشیست در مرکز شهر "هر چه که سر راهشان بود نابود کردند"، به همین دلیل پلیس ناچار به دخالت شده است.
به گزارش شاهدان عینی، پلیس با گاز اشک‌‌آور و ماشین‌های آب‌پاش به صف تظاهرکنندگان، که اکثراً مخالف خشونت بودند، حمله برده و سعی کرده است، به تظاهرات، پایان دهد.

"جهانی دیگر میسر است"

این شعار کلی گروه اتک (Attac)، یکی از سرسخترین مخالفان روند جهانی شدن است.
فعالان اتک معتقدند که روند جهانی شدن، این گونه که الآن در حال شکل‌گرفتن است، به ضرر کشورهای فقیر است.

در فراخوان گروه‌های برگزارکننده‌ی تظاهرات دیروز آمده است: "هر ۵ ثانیه یک کودک بر اثر گرسنگی جان می‌بازد" و در سراسر جهان "بیش از ۸۰۰ میلیون نفر دچار سوء تغذیه مزمن هستند".

بر اساس این فراخوان، کشورهای گروه ۸ درتلاشند با سیاست "نئولیبرال" خود سراسر جهان را زیر سلطه‌ی خود درآورند.

نکته‌ی قابل توجه این است که سران کشورهای گروه ۸ قرار است در نشست امسال خود، که از ششم تا هشتم ژوئن در هالگندام (Heiligendamm) آلمان برگزار می‌شود، در کنار موضوعات اقتصادی، به راه‌های مقابله با گرسنگی ، فقر، بیماری‌های بی علاج و گرمایش زمین بپردازند.

نسخه قابل چاپ

 
 

 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.