آذربایجان

 

 
  ►►► سیاست اجتماعی ملی بین الملل تاریخ  
 

 

نسخه قابل چاپ

مراسم شب شعر و موسیقی
مراسم شب شعر و موسیقی در دانشکده علوم پزشکی اورمیه در میان تدابیر امنیتی شدید

به نقل از:اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱ آذر ۱٣٨۵ -  ۲۲ نوامبر ۲۰۰۶
 

اورمونیوز: شب گذشته سالن اجتماعات دانشکده علوم پزشکی اورمیه مملو از دانشجویانی بود که منتظر بودند بار دیگر نوای موسیقی آذربایجانی را شنوا باشند. در این روز قرار بود مراسمی با عنوان "یازدا قیش" توسط کانون آذکاب (آذربایجان کولتور آراشدیرما بیرلیگی) که تنها کانون بازمانده در بین کانونهای فعال آذربایجانی در دانشگاه اورمیه است، برگزار شود. مراسمی که با رضایت دانشجویان حاضر برگزار شد اما موضوعی که جالب توجه می نمود فشار شدید نهادهای حراستی دانشگاه برای کنترل برنامه بود.
 
برنامه مراسم
در این برنامه علاوه بر شعرخوانی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اورمیه، بهرام اسدی شاعر و نویسنده اورمیه ای و مدیر انتشارات یاز بر روی سن رفت و تعدادی از شعرهای خود را خواند. هم چنین گروه موسیقی ماهور که دو هفته پیش در شهر اورمیه نیز به اجرای مراسم پرداخته بود، این بار نیز بر روی سن رفت و قطعاتی زیبا از موسیقی آذربایجانی را اجرا نمود. در این گروه خواننده هایی چون فرشید جهاندیده و عاشیق قوربان علیاری عضویت دارند. همچنین برگزاری مسابقه و تقدیر از دانشجویان فعال انجمن آذکاب بخش های دیگر این مراسم بود.
 
فشارهای امنیتی
اما آنچه در ایم مراسم جالب می نمود سخت گیری های بیش از حد مسئولان دانشگاه و تلاش برای کنترل شدید مراسم از سوی آنها بود. برای مثال مسئولین دانشگاه از درج عنوان "میللتچی"در تقدیرنامه هایی که برای دانشجویان در نظر گرفته شده بود جلوگیری کردند. هم چنین آنها به شدت شعرها و مقالاتی را که قرار بود در این مراسم خوانده شود بازبینی کرده بودند و بسیاری از مقالات از پیش تعیین شده نیز به ناچار حذف گردیده بود. با این حال این مراسم به عنوان نخستین مراسم دانشجویان دانشگاه اورمیه در سال جاری برگزار گردید. گفتنی است دانشجویان دانشگاه اورمیه پس از آنکه در خرداد ماه گذشته با تعطیلی سه نشریه و نیز تعطیلی کانون ادبی شهریار از سوی مسئولان دانگاه مواجه گردیدند در تلاش برای گرفتن مجوز برگزاری مراسمات و برنامه های فرهنگی در ترم جاری موفق نشده اند و مسئولین دانشگاه سخت گیری های خود را در این زمینه افزایش داده است. یکی از موارد دیگر این سخت گیری برگزاری جلسات مصاحبه با اشخاصی است که قصد گرفتن مجوز نشریه دانشجویی به خصوص نشریه به زبان ترکی آذربایجانی دارند. به طوری که در این جلسات از آنها خواسته می شود که اخبارو مقالات سیاسی را به هیچ وجه در نشریات خود درج نکنند.

   
   

   
 

ذربایجان" دا یازیلان مطلب لردن باشفا سایت لار ویایینلاردا فایدالانماق،
 یالنیز یازیچی، ترجمه چی و قایناق آ
دلارینی چکمکله آزادیر.